
Mapy.cz dnes zpřístupnily internetovou mapu Slovenské republiky pro nevidomé. Takzvané haptické mapy jsou výsledkem unikátní technologie, která generuje podklady pro hmatové mapy na základě map vizuálních. Mapový portál na ní spolupracuje s univerzitními středisky ELSA Českého vysokého učení technického v Praze a Teiresiás Masarykovy univerzity. Haptická mapa Slovenska je k dispozici v přibližném měřítku 1:1200, stejně tak jako mapa České republiky. Ta byla za poslední rok zobrazena téměř 360tisíckrát, přičemž denně ji navštívilo v průměru 868 lidí.
Mapa Slovenské republiky pro nevidomé je ode dneška veřejně k dispozici. Lidé ji najdou v počítači v nabídce mapových vrstev na Mapy.cz pod odkazem „Změnit mapu“. Jednotlivé listy mapy pro tisk ve formátu A4 zobrazují území o velikosti 250 × 350 metrů v přibližném měřítku 1:1200. „Takto jednoduše dostupné haptické mapy států jsou světovým unikátem. Nevidomým lidem můžeme v podstatě během několika minut vytisknout hmatatelný reliéf libovolného území České republiky a Slovenska. Doposud používané postupy výroby hmatových map byly naproti tomu značně časově náročné,“ uvádí Radek Seifert, koordinátor služeb střediska ELSA. Přitom, jak ukazuje zkušenost z České republiky, zájem o tuto službu je. „Jen za poslední rok od října 2015 do října 2016 jsme u haptické mapy ČR zaznamenali téměř 360 tisíc zobrazení a 868 unikátních návštěvníků denně. Není se čemu divit. V České republice je podle ČSÚ zhruba 18 tisíc lidí s těžkou vadou zraku,“ doplňuje Martin Fuks, manažer týmu Mapy.cz.

Prakticky o haptických mapách
Haptické mapy jsou založeny na unikátní technologii generování podkladů na základě map vizuálních. „Vybraný mapový podklad je v souladu se zásadami hmatového vnímání konvertován do grafického dokumentu optimalizovaného pro technologie využívající takzvaný mikrokapslový papír. Na jeho svrchní vrstvu citlivou na teplo se předloha na běžné tiskárně natiskne a ve speciálním zařízení pomocí infračervené lampy zahřeje. Tím potištěné kontury a plochy nabudou na objemu, vystoupí nad povrch papíru a vytvoří hladký, dobře hmatný reliéf,“ vysvětluje Petr Červenka, geograf a instruktor prostorové orientace střediska Teiresiás. Ke vzniku mapového podkladu tak byla potřeba data, kterými disponují Mapy.cz, a speciální mapový klíč pro jejich zakreslení. O ten se postarala střediska ELSA Českého vysokého učení technického v Praze a Teiresiás Masarykovy univerzity. Prvním výsledkem jejich spolupráce byla právě haptická mapa České republiky, jejíž spuštění Seznam.cz oznámil na jaře roku 2014. Letos k ní přibyla i Slovenská republika a pracuje se na několika dalších novinkách. Těmi nejbližšími je přidání přehledné mapy na úrovni obcí v zoomu 14 a také mapy na úrovni krajů v zoomu 9. Zatímco díky prvnímu zmíněnému přiblížení si nevidomí lidé udělají představu o tom, jak vypadá silniční a železniční síť mezi obcemi a struktura větších měst, tak naopak zoom 9 jim odhalí základní síť hlavních komunikací mezi velkými městy. Aktuálně je k dispozici detailní zoom 19.
Haptické mapy pro nevidomé zájemcům vytisknou v centrech ELSA a Teiresiás. Stačí si vybrat oblast, která se bude tisknout, a požádat v centru osobně nebo na e-mailech stredisko@elsa.cvut.czči teiresias@muni.cz.
Petr
